Historia ,,Złotej Piłki" Cz.6.
Część VII:
Historia ,,Złotej Piłki" Cz.7.

...
W roku 1971, przez to że nie rozgrywano Mistrzostw Świata, ani Euro, najważniejszym turniejem był Puchar Europy.
Faworytów było kilku. Do ścisłego grona można było zaliczyć z pewnością Borussię Mönchengladbach, która dominowała na niemieckim podwórku. Miała bardzo dobrą ekipę z m.in.: Günterem Netzerem, Juppem Heynckesem, czy Berti Vogstem. Ta drużyna miała ogromne możliwości. Pokaz swojej siły Borussia dała już w pierwszej rundzie wygrywając z kopciuszkiem z Cypru 10:0! Gola dla ekipy z Mönchengladbach strzeliło aż ośmiu zawodników! Na listę strzelców zapisali się wszyscy, oprócz bramkarza i dwóch stoperów! Łącznie w dwumeczu Mistrzowie Niemiec zwyciężyli 16:0. W 1/8 finału czekał już bardziej wymagający przeciwnik, Everton. W pierwszym meczu było 1:1. W rewanżu też było 1:1 i o tym kto awansuje zadecydowały rzuty karne. W nich celniejszy był Everton i Borussia niespodziewanie odpadła już na etapie 1/8 finału!
W 1/8 finału przegrało też Cagliari z Luigi Rivą. Lepsze okazało się Atletico Madryt, a bohaterem ,,Los Rojiblancos" okazał się Luis Aragones, który w dwumeczu strzelił aż cztery bramki. Atletico przeszło zatem do ćwierćfinałów, gdzie spotkało Legię Warszawa! Polska ekipa wyeliminowała IFK Göteborg i Standard Liege. W Legii grały legendy polskiej piłki: Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, czy Lesław Ćmikiewicz. W Madrycie 1:0 wygrało Atletico, lecz Wojskowi mieli nadzieję odrobić straty u siebie. Mimo, że pierwszego gola strzelił Salcedo, to Legia odpowiedziała trafieniami Pieszki i Stachurskiego. Niestety, do awansu zabrakło jednej bramki. Na etapie ćwierćfinałów z rozgrywkami pożegnał się też pogromca Borussii Mönchengladbach, Everton. Odpadł jeszcze Celtic i niemiecki zespół Carl Zeiss Jena.
W pierwszej parze półfinałowej Atletico Madryt zagrało z Ajax'em Amsterdam. Ajax przeżywał wtedy swoje złote lata. Głównie dzięki dwóm genialnym osobowościom. Z jednej strony trener Rinus Michels, stwórca futbolu totalnego, a z drugiej Johan Cruyff jeden z najlepszych piłkarzy w historii.
Pierwszy mecz w Madrycie Atletico wygrało takim samym rezultatem, jak u siebie z Legią. Strzelcem jedynej bramki był w 43 minucie Javier Irureta. W rewanżu, w Amsterdamie, Ajax szybko wyrównał stan dwumeczu, za sprawą Pieta Keizera. Na prowadzenie w dwumeczu gospodarze wyszli na kwadrans przed końcem spotkania. Wisienkę na torcie dołożył Johan Neeskens i Ajax awansował, kosztem Atletico, do wielkiego finału.
Jaka była najlepsza drużyna w Europie w sezonie 1970/71? Wiele osób, w tym ja, powiedziałoby że Crvena Zvezda Belgrad grająca u siebie. Dodanie ,,u siebie" jest kluczowe. Na wyjeździe gra ,,Czerwonej Gwiazdy" nie porywała. Zaś, w Belgradzie grało się każdemu niezwykle trudno. Ponad 100 tysięcy kibiców tworzyło ,,Bałkański kocioł", a piłkarze wspinali się na szczyt swoich umiejętności. W Pucharze Europy, grając przed własną publicznością, Crvena demolowała każdego. O to kolejne wyniki spotkań w Belgradzie, w Pucharze Europy 1970/71: 4:0, 3:0, 4:0. Nie było na nich mocnych. W półfinale do Belgradu zawitał Panathinaikos Ateny, czyli pogromcy Evertonu. Grecy nie mieli żadnych szans. Polegli 4:1, a hat - tricka zaliczył Stevan Ostojić.
W rewanżu Grecy zagrali genialne spotkanie. Już w pierwszej minucie bramkę strzelił Antonis Antoniadis. W 54 minucie Antoniadis dołożył kolejne trafienie. Kluczowy, trzeci gol, padł łupem Aristidisa Kamarasa, a Panathinaikos Ateny sensacyjnie odrobił stratę z pierwszego meczu i awansował do finału Pucharu Europy.
Na Wembley Stadium o miano najlepszego zespołu na Starym Kontynencie mierzyły się ze sobą Panathinaikos z Ajaxem.
Już w piątej minucie na prowadzenie wyszedł Ajax, dzięki główce van Dijka. Kropkę nad ,,i" postawił w 87 minucie, po podaniu Johana Cruyffa, Arie Haan. Ajax Amsterdam wygrał Puchar Europy 1970/71!
Takie rozstrzygnięcie nie pozostawiało wątpliwości. ,,Złota Piłka" za rok 1971 musi trafić do Johanna Cruyffa. Tak też się stało. 28 grudnia 1971 roku Cruyff odebrał nagrodę.

źródło zdjęcia: Google grafika