Historia ,,Złotej Piłki" Cz.1.

,,Złota Piłka" to najważniejsze trofeum indywidualne jakie może uzyskać piłkarz. ,,Złotą Piłkę" porównać można z ,,Oscarem" w świecie kinematografii, czy ,,Grammy" w świecie muzyki. Ta nagroda jest marzeniem każdego piłkarza.
Seria ,,Historia ,,Złotej Piłki" to nie tylko opowieść o tej nagrodzie, ale też o wydarzeniach otaczających ten plebiscyt.
Lata 50. XX wieku były czasem wielkich zmian w Europie. Piłka nożna zbierała się po II Wojnie Światowej. Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano już w 1930 roku, a Mistrzostw Europy, czy rozgrywek klubowych między najlepszymi zespołami wciąż nie było. Mecze międzynarodowe rozgrywano tylko towarzysko. Mundial był zatem jedynym dużym wyznacznikiem poziomu osiąganego przez reprezentacje. W czasach międzywojennych  wydawało się, że najlepszą reprezentacją byli Włosi (zwycięstwa w Mistrzostwach Świata 1934 i 1938). Po wojnie rozegrano Mundial w 1950 roku, w którym po raz pierwszy zagrali Anglicy, którzy myśleli, że to oni, jako że stworzyli football, grają najlepszą piłkę. Okazało się, jednak że nie mają racji przegrywając z amatorami z USA. Ten mecz nazwano później ,,Cudem na trawie", a samo spotkanie zostało wybrane na jeden z najważniejszych momentów Mistrzostw Świata. 
Nie wiadomo było też, który zespół jest najlepszym klubem w Europie. Chyba najważniejszym klubowym meczem towarzyskim przed stworzeniem Pucharu Europy było spotkanie Wolverhampton Wanderers z Honvedem Budapeszt. Węgrzy i Anglicy byli wtedy mocno podrażnieni. Madziarze uchodzili za najlepszą reprezentacje świata, pokonując Anglików w towarzyskim dwumeczu 6:3 i 7:1 (łącznie 13:3) i mając złote pokolenie: Ferenca Puskasa, Sandora Kocsisa, czy Zoltana Czibora. Doszli też do finału Mundialu w 1954 roku, który powinni wygrać, a jednak przegrali z Niemcami 2:3, mimo że prowadzili 2:0. Anglicy za to z początkowego myślenia o tym że na świecie nie mają sobie równych zobaczyli że wcale tak nie jest i jest sporo reprezentacji które są od nich lepsze. Oba państwa wystawiły zatem po swoim najlepszym klubie na starcie narodów. Mecz odbył się u Anglików na Molineux, czyli stadionie Wolverhampton, Honved przyjechał tam pewny zwycięstwa. 
Mecz sam w sobie był pionerski. BBC pokazało całą drugą połowę na żywo, a dodatkowo grano o 19:30 przy reflektorach. Honved prowadził już 2:0 (czyli tyle samo co we wspomnianym finale Mistrzostw Świata z tego samego roku), ale przegrał 2:3 (scenariusz z finału tamtego Mundialu zatem idealnie się powtórzył). Po meczu ,,Daily Mail" zatytułowało wydanie ,,Wolverhampton jest klubowym Mistrzem Świata". Francuska gazeta ,,L'Equipe" odpowiedziała jednak na swoich łamach ,,Nie, Wolverhampton nie jest klubowym Mistrzem Świata", a dziennikarz Gabriel Hanot zaproponował w artykule rozegranie klubowego Pucharu Europy. To było nie uniknione. 4 miesiące później UEFA zdecydowała o organizacji Pucharu Europy! 
W sezonie 1955/56 rozegrano pierwsze rozgrywki Pucharu Europy (dziś znanego pod nazwą ,,Liga Mistrzów"). Wygrał je Real Madryt pokonując w finale Stade de Reims. Co ciekawe, w pierwszej edycji wystąpił też zespół z Polski! Gwardia Warszawa, bo o niej mowa, znalazła się w elitarnym gronie 16 drużyn, ale niestety odpadła w pierwszej rundzie.
Rozegranie klubowego Pucharu Europy napędziło też plebiscyt na którym będę się w tej serii skupiał. ,,Złota Piłka" została stworzona przez dziennikarzy ,,France Football". Pierwszy raz nagroda została wręczona za rok 1956. Warto podkreślić, że zwycięzcą plebiscytu mógł zostać tylko zawodnik, który jest obywatelem, któregoś z krajów Europy.  

Ciąg dalszy nastąpi...



  













źródło zdjęcia: Google grafika 

Komentarze

Popularne posty