10 najlepszych szachistów wszech czasów (miejsca 10-6).
Szachy to sport wymagający koncentracji, taktyki i dużego skupienia. Pierwszy zapis partii szachowej pochodzi już z 1475 roku. Przez ten długi czas dyscyplina się rozwijała, a napędzali ją przede wszystkim najwięksi zawodnicy. W tym poście opiszę 10 najlepszych szachistów wszechczasów.
Poczekalnia:
Paul Murphy (USA)
Viswanathan Anand (Indie)
Władimir Kramnik (ZSRR, Rosja)
Boris Spasski (ZSRR, Francja)
Tigran Petrosjan (ZSRR)
Ranking:
10
Michaił Tal (ZSRR, Łotwa)
,,Czarodziej z Rygi", którego pokochali kibice na całym świecie. Michaił Tal słynął ze swojego bardzo ofensywnego i widowiskowego stylu gry pełnego poświęceń. Sam mówił o nich:
„Istnieją dwa rodzaje poświęceń: prawidłowe i moje”.
Powtarzał także:
„Musisz zabrać przeciwnika do głębokiego ciemnego lasu, gdzie 2 + 2 = 5, a prowadząca ścieżka jest wystarczająca tylko dla jednego.”
Mistrzostwo Świata zdobył w 1960 roku, gdy pokonał Michaiła Botwinnika. Miał wtedy 23 lata, 5 miesięcy i 28 dni. Został najmłodszym zdobywcą tytułu, a ten rekord pobili później tylko Garri Kasparow i Magnus Carlsen.
Po roku Botwinnik odebrał Talowi tytuł Mistrza Świata.
Duży wpływ na karierę ,,Czarodzieja z Rygi" wywierały problemy z nerkami, które czasami uniemożliwiały mu udział w turniejach.
9
Michaił Botwinnik (ZSRR)
Michaił Botwinnik Mistrzem Świata zostawał trzy razy. Po raz pierwszy, zwyciężając w turnieju o tytuł. Mistrzostwa bronił przez dziewięć lat, remisując w tym czasie z Bronsteinem i Smysłowem. W 1957 roku musiał jednak uznać wyższość Smysłowa. Po roku zrewanżował się swojemu rodakowi i wrócił na szczyt. Przebywał na nim dwa lata, do przegranej partii z Michaiłem Talem. Obaj spotkali się ponownie po roku i tam lepszy był już Botwinnik. Jego trzecia mistrzowska ,,kadencja" trwała kolejne dwa lata. W 1963 roku pokonał go Tigran Petrosjan, a szachista urodzony w Moskwie nie miał już szansy do rewanżu.
Oprócz sprawowania Mistrzostwa Świata przez łącznie 13 lat, Botwinnik sześć razy wygrywał Mistrzostwa ZSRR i raz cieszący się dużym prestiżem turniej w Wijk Aan Zee.
8
Wilhelm Steinitz (Czechy, Austro - Węgry, Stany Zjednoczone)
Wilhelm Steinitz jest pierwszym oficjalnym Mistrzem Świata w szachach. Tytuł zdobył w 1886 roku, choć mówi się, że był najlepszy już od 20 lat, kiedy w 1866 roku, pokonał Adolfa Anderssena. Swoją dominację potwierdził zwyciężając w 1872 roku z Johannesem Zukertortem. Właśnie z Zukertortem Steinitz zmierzył się w 1886 roku, podczas pierwszego pojedynku o szachowe Mistrzostwo Świata. Zawodnik urodzony w Pradze znów pokazał swoją wyższość. Steinitz tytuł bronił wygranymi potyczkami z Gunsbergiem i dwukrotnie z Czigorinem. Z piedestału został zepchnięty w 1894 roku przez Emmanuela Laskera.
7
Aleksandr Alechin (ZSRR, Francja)
Aleksandr Alechin swoją światowej sławy karierę zaczął od wygranych w 1920 roku Mistrzostw ZSRR. Rok później wyemigrował do Francji i grał na rzecz tego kraju.
W 1927 roku Alechin zakończył panowanie Jose Raula Capablanki wygrywając z nim mecz o Mistrzostwo Świata.
Następnie obronił tytuł w dwóch zwycięskich spotkaniach z Jefimem Bogolubowem.
Po ośmiu latach na szczycie, dla Alechina znalazł się pogromca. Był nim Holender Max Euwe, któremu szachista urodzony w Moskwie dwa lata później się zrewanżował.
Aleksander Alechin był Mistrzem Świata przez kolejne dziewięć lat, aż do śmierci w 1946 roku. Zmarł w dotychczas niewyjaśnionych okolicznościach.
6
Emmanuel Lasker (Niemcy)
Emmanuel Lasker był drugim Mistrzem Świata w szachach, po wygraniu w 1894 roku z Wilhelmem Steinitzem. Ten tytuł piastował najdłużej w historii, bo aż przez 27 lat! W tym czasie pokonał w rewanżu Steinitza, a także okazywał się lepszy od Franka Marshalla, Siegberta Tarrascha, Carla Schlechtera i Dawida Jankowskiego. Mistrzostwo stracił dopiero w 1921 roku w Hawanie na rzecz Jose Raula Capablanki.
Lasker był znany ze swoich zagrywek psychologicznych stosowanych w czasie partii. Niemiec świetnie grał także w brydża i miał wielkie umiejętności z zakresu matematyki i filozofii. Przyjaźnił się z Albertem Einsteinem.
Komentarze
Prześlij komentarz