Argentyna, Meksyk i Arabia Saudyjska rywalami Polski na Mundialu!
Rozlosowano grupy Mistrzostw Świata w Katarze! Polska trafiła na Argentynę, Meksyk oraz Arabię Saudyjską.
– Na pewno ta grupa będzie bardzo atrakcyjna dla kibiców. Pojedynki Jacka Góralskiego z Leo Messim mogą być wyjątkowo pasjonujące. A mówiąc poważnie, fani z całego świata na pewno ostrzą sobie zęby na potyczkę Leo z Robertem Lewandowskim. Oczywiście, Argentyna jest faworytem zmagań grupowych, ale my też mamy świetną ekipę, dojrzałą do tego, by skutecznie zagrać na takiej imprezie. Po drodze czekają nas mecze w Lidze Narodów, na samo przygotowanie do turnieju będzie bardzo mało czasu. Do dyspozycji pozostanie zaledwie tydzień przygotowań, w Polsce odbędziemy więc tylko dwa-trzy treningi, bo musimy dotrzeć do Kataru pięć dni przed naszym pierwszym meczem. Chciałbym bardzo zagrać jeszcze jakiś mecz kontrolny tuż przed mundialem. Wstępnie rozmawialiśmy o tym z Argentyńczykami, ale już wiemy, że to się nie uda. Zobaczymy, co przyniosą rozmowy – skomentował naszych rywali na Mundialu selekcjoner kadry Czesław Michniewicz.
Po losowaniu nie mamy powodów ani do przesadnego optymizmu, ani do przekonania że nic w Katarze nie uda nam się zdziałać. Argentyna wydaje się być poza zasięgiem, więc celem będzie walka o drugą pozycję prawdopodobnie z Meksykiem. Nie można lekceważyć, jednak Arabii Saudyjskiej, która w azjatyckich eliminacjach zdobyła więcej punktów od Japonii oraz Australii.
Pojedynek z Messim
Najbardziej elektryzująco zapowiada się starcie Biało-Czerwonych z ekipą Albicelestes. Pierwszy raz przeciwko Polsce wystąpi Lionel Messi. Snajper PSG zmierzy się bezpośrednio z Robertem Lewandowskim, z którym walczył w ostatnim roku o tytuł najlepszego piłkarza świata.
Argentyna znajduje się obecnie w doskonałej formie. Zespół Lionela Scaloniego nie przegrał od 3 lipca 2019 roku! Przekłada się to na serię aż 31 spotkań! Przez ten czas sposobu na naszych przyszłych rywali nie znaleźli m.in.: Niemcy, Meksyk, Urugwaj (czterokrotnie), Brazylia (trzykrotnie), Kolumbia (trzykrotnie) i Chile (pięciokrotnie). Ponadto Albicelestes sięgnęli po Copa America, czym wielką presję zrzucił z siebie Messi, któremu zarzucano w kraju, że nie wygrał żadnego pucharu z reprezentacją. Mistrzowie Ameryki Południowej mają najsilniejszą drużynę od lat. Pokonanie Argentyny w tym złotym dla nich okresie byłoby podwójnie wielkim osiągnięciem.
Z narodem Diego Maradony na Mundialu rywalizowaliśmy dwukrotnie. W 1974 roku triumfowaliśmy 3:2 po dublecie Grzegorza Lato i trafieniu Andrzeja Szarmacha. Cztery lata później musieliśmy, jednak uznać wyższość rywala, a rzutu karnego nie wykorzystał Kazimierz Deyna. Od tego czasu mierzyliśmy się już tylko towarzysko, a ostatnie takie spotkanie przypadło na 5 czerwca 2011 roku. Albicelestes grający zupełnie rezerwowym składem (od pierwszej minuty zagrał ówczesny piłkarz Legii Ariel Cabral) przegrali 1:2.
Kluczowe starcie z Meksykiem
Nasz udział na Mistrzostwach Świata rozpoczniemy od kluczowego meczu dla dalszych losów ekipy Czesława Michniewicza. Zmierzymy się z Meksykiem, który od 1994 roku zawsze wychodzi z grupy na Mundialu. Zespół Gerardo Martino zajął drugą pozycję w eliminacjach w strefie Ameryki Północnej. Kluczową role odgrywają: Hector Herrera (Atletico Madryt), Hirving Lozano (Napoli), Jesus Corona (Sevilla), Raul Jimenez (Wolverhampton), Edson Alvarez (Ajax) oraz doświadczony bramkarz Guillermo Ochoa (Club America). Po raz ostatni mierzyliśmy się z Meksykanami 13 listopada 2017 roku, gdy w sparingu w Gdańsku musieliśmy uznać wyższość przeciwnika po trafieniu Jimeneza. Dużo lepiej poszło Biało-Czerwonym na MŚ w 1978 roku, gdy dublet Zbigniewa Bońka wsparty golem Kazimierza Deyny pozwolił na triumf 3:1.
Wygrać z Arabią Saudyjską
Starcie z Arabią Saudyjską musimy wygrać. Trzy punkty w pojedynku z ekipą Herve Renarda w połączeniu z dobrym rezultatem z Meksykiem mogłyby przynieść awans do fazy pucharowej. Tak łatwo, jednak nie będzie, ponieważ Arabia pokazała, że należy do ścisłej azjatyckiej czołówki.
Podczas eliminacji do Mistrzostw Świata kraj ze stolicą w Rijadzie punktował na tyle dobrze, że w swojej grupie wyprzedził Japonię oraz Australię. Następnym atutem naszych przyszłych oponentów jest fakt, że będą oni przyzwyczajeni do warunków atmosferycznych panujących w Katarze, ponieważ gospodarz Mundialu 2022 to ich sąsiad.
Piłkarze drużyny z Bliskiego Wschodu nie znaczą wiele w europejskim futbolu, ponieważ bronią barw rodzimych klubów. To daje ponadprzeciętne zgranie. Za przykład może posłużyć ich czerwcowe spotkanie z Singapurem wygrane 3:0. Od pierwszej minuty zagrali przedstawiciele jedynie trzech klubów. Wystąpiło sześciu piłkarzy Al-Hilal, trzech Al-Ahli i dwóch Al-Ittihad. Dla porównania w podstawowym składzie Polski na mecz ze Szwecją wyszło jedenastu zawodników z jedenastu różnych zespołów.
Podsumowanie
Awans do fazy pucharowej Mundialu to sztuka, która nie udała się reprezentacji Polski od 36 lat. Mamy jednak nadzieję, że zapomnimy o ostatnich niepowodzeniach i zaliczymy turniej podobny do Euro 2016. Zadanie przed Biało-Czerwonymi jest bardzo trudne, ale do zrealizowania. Do startu Mistrzostw Świata już tylko 233 dni!
Terminarz Polski w fazie grupowej:
- 22 listopada (wtorek) - Polska vs Meksyk
- 26 listopada (sobota) - Polska vs Arabia Saudyjska
- 30 listopada (środa) - Polska vs Argentyna
GRUPA A:
- Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
GRUPA B:
- Anglia, Iran, USA, zwycięzca barażu europejskiego: Walia/Szkocja/Ukraina
GRUPA C:
- Argentyna, Meksyk, Arabia Saudyjska, Polska
GRUPA D:
- Francja, zwycięzca barażu interkontynentalnego: Zjednoczone Emiraty Arabskie/Australia/Peru, Dania, Tunezja
GRUPA E:
- Hiszpania, zwycięzca barażu interkontynentalnego: Kostaryka/Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia
GRUPA F:
- Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
GRUPA G:
- Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
GRUPA H:
- Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa
Komentarze
Prześlij komentarz