Podsumowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Zakończyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Dorobek Biało-Czerwonych to jeden brąz zdobyty przed Dawida Kubackiego. Co zapamiętamy ze zmagań w Chinach? Jak ocenić występ Polaków?

Testy, izolacje, kwarantanny

Nieodłączną codziennością towarzyszącą sportowcom w wiosce olimpijskiej były testy na obecność koronawirusa w organizmie. Gdy badanie dało wynik pozytywny, zaczynała się izolacja, walka z czasem i pytania, czy uda się zdążyć na często najważniejszy start w karierze. Podobny rollercoaster emocji przeżyła Natalia Maliszewska. Nasza nadzieja w short-tracku, po wielkich zawirowaniach nie dostała ostatecznie zgody na rywalizację w koronnej konkurencji 500 metrów. Walka o podium podczas zawodów na dwukrotnie i trzykrotnie dłuższym dystansie była niesamowicie utrudniona przez dni spędzone na kwarantannie, bez regularnych treningów. Dla Maliszewskiej minione tygodnie to koszmar, o którym lepiej zapomnieć.

Brąz Dawida Kubackiego

Doświadczaliśmy, jednak także bardzo pozytywnych momentów. Najchętniej wracamy do brązowego krążka Dawida Kubackiego na skoczni normalnej w Zhangjiakou. Mistrz Świata z Seefeld nie był rozpatrywany nawet w szerokim gronie kandydatów do medalu. Sezon 31-latkowi, podobnie jak reszcie kadry skoczków, wyjątkowo się nie układał. Na Igrzyskach Olimpijskich Dawid oddał dwa najlepsze loty tej zimy. Próby na 103 i 104 metr dały upragnione podium.

Blisko medalu Kamila Stocha

Świetną formę na imprezę czterolecia przygotował Kamil Stoch. Mistrz z Zębu dwukrotnie znalazł się niesamowicie blisko medalu. Na mniejszym obiekcie, Kamil był trzeci po pierwszej serii, ale w ostatecznym rozrachunku spadł na szóstą pozycję. Jeszcze mniej zabrakło podczas ostatniego indywidualnego konkursu. Trzykrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni zajął niezwykle bolesne dla sportowca czwarte miejsce. 

Setne sekundy Michalskiego

Fantastycznie spisał się Piotr Michalski. Nasz panczenista otarł się o medal w dwóch konkurencjach. Na 500 metrów przesądziło zaledwie 0,03 sekundy. Za to na dystansie dwa razy dłuższym, gdy niewielu liczyło na sportowca urodzonego w Sanoku, zabrakło 0,08 sekundy. Piąta oraz czwarta pozycja to wielki sukces Michalskiego, który przedłużył polskie tradycje w łyżwiarstwie szybkim. 

Najlepszy występ w narciarstwie alpejskim od 38 lat

O wielkie emocje podczas rywalizacji w narciarstwie alpejskim zadbała Maryna Gąsienica-Daniel. Zawodniczka z Zakopanego sprawiła, że Polska wróciła na mapę w światowej czołówce slalomu giganta. 28-latka zajęła ósmą lokatę, co jest najlepszym wynikiem Biało-Czerwonych w tej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich od 1984 roku. Wtedy szósta była Małgorzata Tlałka. 

Ćwierćfinały snowboardzistów

Bardzo blisko strefy medalowej w snowboardzie znaleźli się: Oskar Kwiatkowski oraz Aleksandra Król. Oboje zakończyli swój udział w slalomie gigancie równoległym na ćwierćfinałach. W czołowej szesnastce uplasował się jeszcze Michał Nowaczyk.

Jak ocenić występ polskich sportowców?

Mając w pamięci fantastyczne igrzyska w Vancouver, a także doskonałe w Soczi (cztery złota), można odnieść wrażenie, że minione tygodnie w Pekinie były bardzo nieudane. Jednak zestawiając zmagania w Chinach z Pjongczangiem i rokiem 2018, trudno jednoznacznie wskazać regres. Co prawda, pod względem medalowym wygląda to gorzej, lecz powodzenie rywalizacji w Korei Południowej w największym stopniu uzależniło się od skoków narciarskich. Podczas igrzysk w Pekinie, mieliśmy większą różnorodność dobrych miejsc w bardziej okazałej gamie dyscyplin. Szczególnych powodów do radości, jednak nie ma, bo należy pamiętać, że tylko jeden brąz to nasz najgorszy dorobek na igrzyskach w XXI wieku, a 27 lokata w klasyfikacji państw to wynik najsłabszy od 24 lat.

Najlepsze polskie występy podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

  1. Dawid Kubacki - 3 miejsce (skoki narciarskie, skocznia normalna)
  2. Piotr Michalski - 4 miejsce (łyżwiarstwo szybkie, 1000 metrów)
  3. Kamil Stoch - 4 miejsce (skoki narciarskie, skocznia duża)
  4. Piotr Michalski - 5 miejsce (łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów)
  5. Kamil Stoch - 6 miejsce (skoki narciarskie, skocznia normalna)
  6. Drużyna: Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska, Patrycja Maliszewska, Nicola Mazur - 6 miejsce (short-track)
  7. Drużyna: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki, Kamil Stoch - 6 miejsce (skoki narciarskie)
  8. Mikst: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Nicole Konderla, Kinga Rajda - 6 miejsce (skoki narciarskie)
  9. Oskar Kwiatkowski - 7 miejsce (snowboard, slalom gigant równoległy)
  10. Maryna Gąsienica-Daniel - 8 miejsce (narciarstwo alpejskie, slalom gigant)
  11. Aleksandra Król - 8 miejsce (snowboard, slalom gigant równoległy)
  12. Drużyna: Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń - 8 miejsce (łyżwiarstwo szybkie)
  13. Drużyna: Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski - 8 miejsce (saneczkarstwo)
Klasyfikacja medalowa:

 1. Norwegia 16-8-13 razem: 37 

 2. Niemcy 12-10-5 razem: 27 

 3. Chiny 9-4-2 razem: 15 

 4. USA 8-10-7 razem: 25 

 5. Szwecja  8-5-5 razem: 18 

 6. Holandia 8-5-4 razem: 17 

 7. Austria 7-7-4 razem: 18 

 8. Szwajcaria 7-2-5 razem: 14 

 9. Rosyjski Komitet Olimpijski  6-12-14 razem: 32 

10. Francja  5-7-2 razem: 14 

11. Kanada  4-8-14 razem: 26 

12. Japonia 3-6-9 razem: 18 

13. Włochy 2-7-8 razem: 17 

14. Korea Południowa 2-5-2 razem: 9 

15. Słowenia 2-3-2 razem: 7 

27. Polska 0-0-1 razem: 1




        Komentarze

        Popularne posty