Kolejne kluby wycofują się z Superligi! To koniec nowych rozgrywek!

To koniec wojny 12 klubów z resztą świata. Sześć angielskich drużyn, a także Inter oraz Atletico, ugięły się pod falą protestów kibiców i gróźb UEFA, wycofując się z Superligi. W praktyce oznacza to klęskę projektu ligi najbogatszych.

Dwa dni trwała historia Superligi. Wszystkie najważniejsze wydarzenia w historii tych rozgrywek miały miejsce w nocy. Najpierw, z niedzieli na poniedziałek, gdy ogłoszono powołanie do życia elitarnej ligi. Następnie, z poniedziałku na wtorek, kiedy o projekcie, który wstrząsnął piłką, opowiadał w programie „El Chiringuito” prezes Superligi Florentino Perez. Decydujące decyzje zapadły, jednak z wtorku na środę, ponieważ kolejne angielskie kluby publikowały oświadczenia i komunikowały, że rozpoczęły działania w kierunku wycofania się z turnieju. Za klubami z Premier League poszły Atletico Madryt i Inter Mediolan.

Wojna wypowiedziana reszcie świata przez 12 założycieli Superligi skończyła się wyjątkowo szybko. Kluby nie spodziewały się aż tak negatywnych reakcji, szczególnie ze strony kibiców. Fani Chelsea zablokowali nawet autokar jadących na spotkanie z Brighton piłkarzy, w geście sprzeciwu projektowi. Zespoły ugięły się także pod groźbami UEFA, które dotyczyły m.in.: zakazu gry w lidze krajowej, czy nie dopuszczeniu zawodników występujących w Superlidze do meczów reprezentacji. 

Za złą decyzję przystąpienia do rozgrywek już płacą ludzie na najwyższych szczeblach. Z Manchesterem United pożegna się dyrektor zarządzający Ed Woodward piastujący to stanowisko od 2013 roku. 

Władze Superligi po opuszczeniu turnieju przez kluby z Wysp Brytyjskich wydały następujący komunikat:

Europejska Superliga jest przekonana, że obecne status quo w europejskim futbolu musi się zmienić.

Proponujemy nowe europejskie rozgrywki, ponieważ istniejący system nie działa. Nasza propozycja ma na celu umożliwienie ewolucji sportu, przy jednoczesnym generowaniu środków i stabilności dla całej piłkarskiej piramidy, w tym pomocy w przezwyciężeniu trudności finansowych, jakich doświadcza cała piłkarska społeczność w wyniku pandemii. Zapewniłaby również zasadnicze zwiększenie płatności solidarnościowych dla wszystkich zainteresowanych stron w futbolu.

Pomimo ogłoszonego odejścia angielskich klubów, zmuszonych do podjęcia takich decyzji pod presją, jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest w pełni zgodna z europejskim prawem i regulacjami, co pokazała decyzja sądu o ochronie Superligi przed działaniami stron trzecich.

Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, ponownie rozważymy najbardziej odpowiednie kroki w celu przekształcenia projektu, zawsze mając na uwadze nasze cele polegające na zaoferowaniu fanom jak najlepszych wrażeń przy jednoczesnym zwiększaniu płatności solidarnościowych dla całej piłkarskiej społeczności.













źródło zdjęcia: Google grafika 

Komentarze

Popularne posty