Jaki był najdroższy transfer? Która drużyna najbardziej się wzmocniła? Podsumowanie letniego okienka transferowego.
O północy zamknęło się letnie okienko transferowe. Pomimo wyjątkowo krótkiej przerwy pomiędzy sezonami znów nie zabrakło ciekawych i drogich ruchów transferowych.
Bogate Chelsea
247 mln euro Chelsea wydało w te lato na transfery. Wśród nich był najdroższy zakup okienka, czyli pozyskanie Kaia Havertza z Bayeru Leverkusen za 80 mln euro. Z Niemiec do Anglii za niemałe pieniądze (53 mln euro) przyszedł także Timo Werner. By wzmocnić ofensywę kupiono jeszcze Hakima Ziyecha za 40 mln euro.
,,The Blues" nie zapomnieli jednak o obronie. 50 mln euro trafiło na konto Leicester z powodu transferu lewego obrońcy Bena Chilwella. Dwa razy mniej kosztował nowy bramkarz Edouard Mendy. Za darmo na Stamford Bridge sprowadzono za to środkowych obrońców: Thiago Silvę i Malanga Sarra.
Te transfery w połączeniu z młodymi, utalentowanymi piłkarzami, którzy byli w klubie już wcześniej (Christian Pulisić, Mason Mount, Tammy Abraham, Reece James, Callum Hudson - Odoi), zawodnikami mającymi w drużynie silną pozycję (N'Golo Kante, Cesar Azpilicueta, Jorginho), a także trenerem z dużym autorytetem w szatni (Frank Lampard) pokazują, że Chelsea ma przed tym sezonem duże aspiracje. Jednak by ten projekt wypalił wszystko musi zgrać się idealnie.
Bez transferów w Realu
Na drugim biegunie jest Real Madryt, który pierwszy raz od 40 lat nie dokonał żadnego transferu podczas letniej przerwy. Zinedine Zidane musi zadowolić się obecnym stanem kadry. Ze składu ,,Królewskich" zostali usunięci jeszcze piłkarze nie pasujący do koncepcji ,,Zizou":
- Achraf Hakimi sprzedany za 40 milionów euro do Interu
- Sergio Reguilon, za którego Tottenham zapłacił 30 mln euro
- James Rodriguez kupiony za darmo przez Everton
- Gareth Bale wypożyczony przez Tottenham
Gdy okazało się, że Leo Messi faksem wysłał do biur Barcelony wiadomość o chęci opuszczenia Barcy wydawało się, że w Katalonii zajdzie rewolucja. Jednak prezes Blaugrany Josep Maria Bartomeu, kluby zainteresowane Messim odsyłał do kosmicznie wysokiej klauzuli w wysokości 700 mln euro. Żadni włodarze nie dysponowali takimi środkami i temat transferu upadł.
Rewolucji zatem nie mieliśmy, ale dwie zasłużone postacie w historii Barcelony zostały sprzedane. Luis Suarez i Ivan Rakitić zagrali bowiem w bordowo - granatowej koszulce łącznie 593 razy. Ponadto Suarez jest trzecim najlepszym strzelcem wszechczasów Barcy, będąc tylko w tej klasyfikacji tylko za Leo Messim i Cesarem Rodriguezem. Obaj odeszli do klubów hiszpańskich: ,,El Pistolero" do Atletico, a Rakitić do Sevilli.
Barca przeprowadziła również wymianę z Juventusem. Na Camp Nou powędrował Miralem Pjanić, a do Turynu Arthur. Kwoty ich pozyskania były zawyżone przez ,,kreatywną księgowość" włodarzy obu klubów, ale w gruncie rzeczy ,,Juve" dopłaciło do tej wymiany 12 mln euro.
W Barcelonie zmieniono prawych obrońców. Do Wolverhampton sprzedano bez żalu Nelsona Semedo (30 mln euro), a pod koniec okienka zakupiono z Ajaxu Sergino Desta (21 mln euro).
31 mln euro Barca wyłożyła na 20 - letniego Portugalczyka Trincao, a warty odnotowania jest także fakt sprzedaży Arturo Vidala.
Zmiany po bawarsku
Bayern na rynku zadziałał po swojemu, czyli nie robiąc drogich transferów. Wielkim sukcesem działaczy ,,Die Roten" jest pozyskanie skrzydłowego Leroya Sane za jedynie 45 mln euro, choć wydawało się, że Manchester City może wymagać za niego sporo więcej
Największą stratą zdobywców Ligi Mistrzów jest sprzedaż Thiago. Jeden z architektów sukcesu chciał zmienić otoczenie i teraz będzie bronił barw Liverpoolu.
Dużą potrzebą Bayernu było poszerzenie składu, co udało się realizować sprowadzając: Bounę Sarra, Marca Rocę, Tanguya Nianzou, Erica Maxima Choupo - Motinga i wypożyczając Douglasa Costę.
Wzmocnienia Mistrzów Anglii
Przez długi czas jedynym transferem Liverpoolu w tym okienku było pozyskanie Konstantinosa Tsimikasa z Olympiakosu. Gdy wydawało się, że podstawowa jedenastka nie będzie w żaden sposób różnić się od tej z poprzedniego sezonu, na Anfield zawitał Thiago, który z miejsca stał się kolejną gwiazdą zespołu. Gdy ogłoszono jeszcze transfer Diogo Joty można było uznać okienko za jak najbardziej udane.
Ostatni sezon Pepa?
W tym sezonie czeka nas, już chyba wszystko na to wskazuje, ostatnie podejście z City Pepa Guardioli. Celem Hiszpana w Manchesterze było zwycięstwo w Lidze Mistrzów, ale ,,The Citizens" nie udaje się dojść nawet do półfinału. A to pomimo bardzo drogich transferów. Szejkowie na wzmocnienia nie oszczędzali także w tym roku. Klasycznie dużo wydano na obronę. Do środka defensywy za łącznie 113 mln euro przyszli Ruben Dias i Nathan Ake. Ponadto po dobrej cenie udało zakupić się Ferrana Torresa.
Było to też smutne okienko, bo klub opuściła największa legenda City, czyli David Silva. Pomocnik karierę będzie kontynuował już w Realu Sociedad.
TOP 10 najdroższych transferów letniego okienka transferowego:
1. Kai Havertz 80 mln euro (klub oddający: Bayer Leverkusen, klub pozyskujący: Chelsea)
2. Arthur 72 mln euro (klub oddający: FC Barcelona, klub pozyskujący: Juventus)
3. Victor Osimhen 70 mln euro (klub oddający: Lille, klub pozyskujący: Napoli)
4. Ruben Dias 68 mln euro (klub oddający: Benfica, klub pozyskujący: Manchester City)
5. Miralem Pjanić 60 mln euro (klub oddający: Juventus, klub pozyskujący: FC Barcelona)
6. Alvaro Morata 56 mln euro (klub oddający: Chelsea, klub pozyskujący: Atletico)
7. Timo Werner 53 mln euro (klub oddający: Lipsk, klub pozyskujący: Chelsea)
8. Ben Chilwell 50,2 mln euro (klub oddający: Leicester, klub pozyskujący: Chelsea)
9. Mauro Icardi 50 mln euro (klub oddający: Inter, klub pozyskujący: PSG)
10. Thomas Partey 50 mln euro (klub oddający: Atletico, klub pozyskujący: Arsenal)
źródło zdjęcia: Google grafika
Komentarze
Prześlij komentarz