Iga Świątek w ćwierćfinale Australian Open!

Iga Świątek pokonała 2:1 (5:7, 6:3, 6:3) Soranę Cirsteę i awansowała do ćwierćfinału Australian Open! Tam zmierzy się z Estonką Kaią Kanepi.

Zwyciężczyni Roland Garros 2020 przez pierwsze trzy rundy Australian Open przeszła jak burza. Harriet Dart, Rebecca Peterson i Daria Kasatkina w starciu z raszynianką nie ugrały nawet seta. Polka znalazła się w szesnastce najlepszych zawodniczek turnieju. Na drodze do ćwierćfinału stała Rumunka Sorana Cirstea. 31-latka pokonała wcześniej m.in. złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich w grze mieszanej Anastasiję Pawluczenkową.

1 set

Pojedynek rozpoczął się źle dla Świątek, która została przełamana już w pierwszym gemie. Jej rywalka popisywała się niejednokrotnie świetnym bekhendem, kierowanym idealnie przy linii.

Przy stanie 2:1 dla Cirstei i serwisie Rumunki, szansę na wyrównanie miała Iga. Niestety, nie wykorzystała prowadzenia 40:0 i ostatecznie obroniła się oponentka Polki.

Świątek dopięła swego w ósmym gemie. Wygrała 40:15 przy podaniu rywalki i po chwili było już 5:4 dla raszynianki. Wydawało się, że jest blisko zapisania dużego punktu na swoją korzyść, lecz lepiej inauguracyjnego seta zafiniszowała Cirstea, która zwyciężyła 7:5.

2 set

Podczas drugiej odsłony spotkania, bardzo szybko obejrzeliśmy dwa przełamania. Kluczowy okazał się gem szósty, po którym Świątek prowadziła 4:2, a następnie 5:2. 20-latka wytrzymała presję i zamknęła set wynikiem 6:3, wracając do meczu. Iga pokazała, że jest w stanie odwrócić losy rywalizacji i pokonać wyjątkowo dobrze dysponowaną Cirsteę. Obie tenisistki grały w sposób ofensywny, co dodatkowo zadowalało kibiców zgromadzonych na Margaret Court Arena.

3 set

Spotkanie się wyrównało, a serwis nie dawał gwarancji na wygranie gema. W krótkim odstępie czasu doszło do aż trzech przełamań. Na szczęście, dwa z nich wykonała Świątek. Polka była już nie do zatrzymania i pewnie zmierzała w stronę upragnionego ćwierćfinału. 2,5 godzinne widowisko raszynianka zakończyła niezwykle precyzyjnym forhendem. Wielkie zwycięstwo stało się faktem!