Kamil Stoch Mistrzem Polski!

Kamil Stoch wygrał konkurs o Mistrzostwo Polski w skokach narciarskich! Srebro zdobył Piotr Żyła, a brąz Paweł Wąsek.

Przed konkursem

Tradycyjnie w okresie świątecznym rozegrano zimowe Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich na skoczni dużej. Tym razem gospodarzem było Zakopane. Tytułu broniłby Tomasz Pilch, ale choroba wykluczyła go z rywalizacji.

1 seria

Po pierwszej serii prowadził Kamil Stoch, który miał 1,8 punktu przewagi nad drugim Pawłem Wąskiem. Dalej plasował się Andrzej Stękała, Jakub Wolny oraz Stefan Hula. Szanse na podium posiadał także szósty Maciej Kot i siódmy Klemens Murańka. Nadzieję na atak z drugiego szeregu mieli Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Czołową dziesiątkę zamknął Aleksander Zniszczoł.

Gościnnie wystąpili Kazachowie, z czego dwóch z nich znalazło się w drugiej serii. Mowa o Nikicie Dewjatkinie oraz Nurszacie Tursunżanowie.

2 seria

Piękny, 141-metrowy lot oddał Piotr Żyła. Taka próba sprawiała, że Mistrz Świata z Oberstdorfu pokonywał kolejnych, wyżej sklasyfikowanych na półmetku zawodów rywali. 133,5 metra Andrzeja Stękały okazały się zbyt niewielką odległością, by poprawić notę Żyły. Wiedzieliśmy, że 34-latek już na pewno będzie na podium. Cztery punkty za Piotrka wskoczył Paweł Wąsek. To dawało skoczkowi WSS Wisła przynajmniej srebro. Na górze pozostał tylko Kamil Stoch. Trzykrotny Mistrz Olimpijski uzyskał 137,5 metra, przypieczętowując złoto.

• Jakub Wolny
Na prestiżowych zmaganiach w Niemczech i Austrii wystąpi zatem pierwsza szóstka czwartkowych Mistrzostw Polski.

Rosnąca forma Wąska

W bardzo dobrej dyspozycji jest Paweł Wąsek. 22-latek podczas ostatniego konkursu Pucharu Świata w Engelbergu, zajął 19 miejsce. Na Wielkiej Krokwi zdobył za to swój pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Polski. Oby urodzonemu w Cieszynie skoczkowi udało się ustabilizować formę na poziomie najlepszej ,,30" światowej stawki.

Habdas najlepszy z juniorów

Najlepszym z juniorów w Zakopanem był Jan Habdas. Zawodnik LKS Klimczok Bystra uplasował się tuż za czołową dziesiątką. Warta uwagi jest również 22 lokata zaledwie 15-letniego Wiktora Szozdy oraz 26 pozycja rok młodszego Łukasza Łukaszczyka.

Stoch z ósmym złotem

Kamil Stoch sięgnął tym samym po swoje ósme złoto w zimowych Mistrzostwach Polski. W swoim dorobku ma jeszcze sześć srebrnych oraz cztery brązowe krążki.