Najwyższa porażka Bayernu od 43 lat! Szok w Pucharze Niemiec.

Borussia Mönchengladbach pokonała 5:0 Bayern Monachium, zadając tym samym ,,Die Roten" najwyższą porażkę od 43 lat! ,,Bawarczycy" znaleźli się za burtą w Pucharze Niemiec.

Kadencja Juliana Nagelsmanna w drużynie Mistrzów Niemiec rozpoczęła się bardzo pozytywnie. Prowadzenie w tabeli Bundesligi, wygranie Superpucharu Niemiec oraz fantastyczna gra w Lidze Mistrzów (3:0 z FC Barceloną, 4:0 z Benficą oraz 5:0 z Dynamem Kijów), sprawiała, że wszystkie cele początku sezonu były spełniane. Spektakularnie Bayern wszedł także w Puchar Niemiec. Triumf 12:0 nad Bremer SV rozszedł się po świecie bardzo głośno. Wtedy, jednak ,,Die Roten" mierzyli się z ekipą amatorską. W środę musieli zawalczyć już z groźną Borussią Mönchengladbach.

Team pod wodzą Adiego Hüttera wyjątkowo słabo zaczął rozgrywki. Zaledwie 12 lokata w Bundeslidze nie świadczyła najlepiej, ale Bayernowi z Gladbach w ostatnim czasie nie grało się łatwo. Bilans z ostatnich dwóch lat (okres 26 października 2019 - 26 października 2021, nie uwzględniając więc wyniku środowego spotkania) jest równy: po dwa zwycięstwa obu drużyn i remis.

Składy

Gospodarzy oglądaliśmy w ustawieniu 3-4-2-1:

Sommer; Beyer, Elvedi, Ginter; Bensebaini, Kone, Zakaria, Scally; Stindl, Hofmann; Embolo.

Goście postawili na formację 4-2-3-1:

Neuer; Davies, Hernandez, Upamecano, Pavard; Goretzka, Kimmich; Sane, Müller, Gnabry; Lewandowski.

Przebieg meczu

Już w 2 minucie wypełniony stadion Borussia-Park eksplodował z radości. Niedokładnie do środka podał Alphonso Davies. Skorzystał z tego Kouadio Kone, który przejął piłkę, zagrał do Breela Embolo i ruszył do przodu. Dobrą decyzją okazał się szczególnie sprint w stronę bramki, bo po chwili Kone oddał sytuacyjny strzał i wyprowadził Gladbach na prowadzenie.

Piłkarze Adiego Hüttera poszli za ciosem, a w stronę podwyższenia rezultatu pociągnął ich Ramy Bensebaini. Algierczyk najpierw wykończył fantastyczną akcję całego zespołu, a następnie trafił z rzutu karnego.

Do ostatecznego stanu klęski Bayernu doprowadził Embolo tuż po przerwie. Szwajcar wygrał pojedynek główkowy z Dayotem Upamecano i posłał uderzenie pomiędzy nogami Manuela Neuera. Sześć minut później pokazał swoją szybkość, a także precyzję, pieczętując maksymalny wymiar kary dla gości.

Po meczu

,,Bawarczycy" ostatni raz tak wysoko przegrali 43 lata temu! Wtedy ulegli 1:7 Fortunie Düsseldorf. Żeby zobrazować jak było to dawno, wystarczy przywołać, że w tamtym roku Karol Wojtyła został papieżem, w kosmos poleciał Mirosław Hermaszewski, a płytę z takimi przebojami jak ,,Don't Stop Me Now" i ,,Bicycle Race" wydała grupa Queen. Tak okazały blamaż ,,Die Roten" jest trudny do wytłumaczenia. W środowym starciu wystąpił cały podstawowy skład, a mimo to Borussia zwyciężyła aż 5:0. Pytanie, czy był to tylko wypadek przy pracy, a może początek kryzysu?