Gwiazdy Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Kto najbardziej zaimponował kibicom i swoimi umiejętnościami porwał publiczność? Kto z Tokio będzie wyjeżdżać z największą liczbą medali oraz rekordów? Kto najbardziej zapisał się w historii? By odpowiedzieć na te pytania, stworzyłem subiektywny ranking 10 największych gwiazd Igrzysk Olimpijskich. 

10

Alexander Zverev (Niemcy/Tenis)











To nie Novak Djoković, a właśnie Alexander Zverev okazał się zwycięzcą turnieju singlowego mężczyzn. Niemiec w bezpośrednim pojedynku wyeliminował utytułowanego Serba i pozbawił go szans na Złotego Szlema. 24-latek przegrał w pierwszym secie 1:6, ale następnie triumfował 6:3 i 6:1, meldując się w finale. Tam pewnie pokonał Karena Khachanova 6:3, 6:1 i zdobył olimpijskie złoto.

9

Sifan Hassan (Holandia/Lekkoatletyka)













Z Tokio wraca z aż trzema medalami. Hassan okazała się bezkonkurencyjna w biegach na 10 000 i 5000 metrów, a na 1500 metrów sięgnęła po brąz. Jednym z najbardziej pamiętnych obrazków igrzysk jest moment, w którym reprezentantka Holandii przewraca się i musi gonić główną grupę, ale i tak wygrywa eliminacje na 1500 m. Urodzona w Etiopii 28-latka pokazała wielką moc plasując się na podium w łącznie trzech dystansach.

8

Lisa Carrington (Nowa Zelandia/Kajakarstwo)












Dominatorka rywalizacji w kajakach. Zdobyła trzy złote krążki: w K1 na 200 i 500 metrów oraz w K2 z Kaitlin Regal na 200 m. Często mierzyła z Polkami m.in.: Martą Walczykiewicz, Karoliną Nają i Anną Puławską. Carrington z powodzeniem brała także udział w poprzednich igrzyskach w Londynie (jedno złoto) oraz Rio de Janeiro (złoto i brąz).

Sydney McLaughlin (USA/Lekkoatletyka)











51,46 sekundy to nowy rekord świata na 400 metrów przez płotki kobiet ustanowiony przez Sydney McLaughlin. Amerykanka zrobiła to w najlepszym możliwym momencie - w finale Igrzysk Olimpijskich. 22-latka dorzuciła do tego złoto w sztafecie 4x400 metrów biegnąc wspólnie z Allyson Felix, Dalilah Muhammad i Athing Mu.

6

Lasza Talachadze (Gruzja/Podnoszenie ciężarów)












W Tokio Lasza Talachadze obronił tytuł z Rio de Janeiro, ale największą uwagę przykuł styl w jakim to zrobił. Ustanowił przy tym aż trzy rekordy świata: 223 kilogramy w rwaniu, 265 kg w podrzucie i łącznie 488 kg w dwuboju. Gruzin jest uznawany za jednego z najsilniejszych ludzi na świecie.

5

Elaine Thompson-Herah (Jamajka/Lekkoatletyka)












Elaine Thompson-Herah wygrała wszystko, co mogła w sprincie. Z czasem 10,61 sekundy pobiła olimpijski rekord na 100 metrów. Triumfowała także na 200 metrów i razem z Brianą Williams, Shelly-Ann Fraser-Pryce oraz Shericką Jackson w sztafecie 4x100 metrów. Ponadto Jamajka wraca z Tokio z dwoma nowymi rekordami życiowymi.

4

Caeleb Dressel (USA/Pływanie)












5 złotych medali - to niebywały bilans Caeleba Dressela z Igrzysk Olimpijskich. Na najwyższym stopniu podium stawał indywidualnie za 50 i 100 metrów stylem dowolnym oraz 100 metrów stylem motylkowym (rekord świata 49,45 sekundy), a także drużynowo w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym i 4x100 metrów stylem zmiennym. 

3

Yulimar Rojas (Wenezuela/Lekkoatletyka)











Poprawienie przez Yulimar Rojas 26-letniego rekordu w trójskoku to jedno z najważniejszych wydarzeń igrzysk. 15,67 metra to rezultat reprezentantki Wenezueli dający jej zwycięstwo z ogromną przewagą. 25-latka zdobyła jedyne złoto dla swojego kraju w Tokio. 

2

Karsten Warholm (Norwegia/Lekkoatletyka)













Wciąż trudno uwierzyć w wynik biegu Karstena Warholma na 400 metrów przez płotki. 45,94 sekundy oznaczało poprawienie 29-letniego rekordu świata o aż 0,84 s. Norweg stał się pierwszą osobą, która złamała magiczną barierę 46 sekund. Przez płotki pobiegł szybciej niż wielu zawodowców specjalizujących się w płaskich 400 metrach. 

1

Emma McKeon (Australia/Pływanie)












W Tokio więcej medali od niej nie zdobył nikt. Jest tylko jedna kobieta w historii, która na pojedynczych Igrzyskach Olimpijskich stała na podium tyle razy. To gimnastyczka Marija Horochowska podczas rywalizacji w Helsinkach w 1952 roku. Emma McKeon czterokrotnie świętowała złoto (50 i 100 metrów stylem dowolnym, 4x100 metrów stylem dowolnym, 4x100 metrów stylem zmiennym) i trzykrotnie brąz (100 metrów stylem motylkowym, 4x200 metrów stylem dowolnym, sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem zmiennym).

Komentarze

Popularne posty