25 najlepszych piłkarzy w historii Ligi Mistrzów Cz.4.

To już ostatnia, czwarta część zestawienia najlepszych piłkarzy w historii Ligi Mistrzów. Zaprezentuję w niej pięciu najwybitniejszych zawodników, którzy występowali w Champions League. Zapraszam.

Część 1:

25 najlepszych piłkarzy w historii Ligi Mistrzów Cz.1.

Część 2:

25 najlepszych piłkarzy w historii Ligi Mistrzów Cz.2.

Część 3:

25 najlepszych piłkarzy w historii Ligi Mistrzów Cz.3.

Miejsce 5

Paolo Maldini (Włochy) (AC Milan)

Czołową piątkę otwiera legenda i wieloletni kapitan Milanu Paolo Maldini. Ten znakomity obrońca zagrał w aż sześciu finałach Ligi Mistrzów. Wygrał z tego połowę. Zwycięskie dla Maldiniego okazywały się rozgrywki: 1993/94, 2002/03 i 2006/07. Gorycz porażki poczuł w: 1993, 1995 i 2005 roku. Co ciekawe, Maldini wystąpił we wszystkich finałach UCL w historii Milanu. W Champions League zagrał w 116 spotkaniach.  Jego kariera w LM trwała z przerwami od 1992 do 2008 roku. Ostatni mecz w Włocha w UCL to starcie z Arsenalem w 1/8 finału, kiedy był 3,5 miesiąca przed 40 urodzinami.

Miejsce 4

Andres Iniesta (Hiszpania) (FC Barcelona)

Miejsce tuż za podium zajmuje Andres Iniesta. Kiedy myślimy o występach ,,Don Andresa" w Lidze Mistrzów od razu narzuca się mecz półfinałowy z Chelsea z 2009 roku. To właśnie Hiszpan strzelił w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, gola na wagę awansu do finału dla Barcelony, a jak się później okazało, na wagę zwycięstwa w całych rozgrywkach Champions League. Ten moment został uwieczniony na zdjęciu powyżej i nazwany ,,Iniestazo". Pomocnik urodzony w Fuentealbilla wygrał łącznie cztery ,,uszatki". W UCL rozegrał aż 130 spotkań.

Miejsce 3

Sergio Ramos (Hiszpania) (Real Madryt)

Finał Ligi Mistrzów z 2014 roku. Na tablicy wyników prowadzenie 1:0 dla Atletico. Trzecia minuta doliczonego czasu. Luka Modrić dośrodkowuje z rzutu rożnego. Najwyżej do piłki wyskakuje Sergio Ramos. Gol. Dogrywka. Drużyna Diego Simeone po tym trafieniu już się nie podnosi. Real strzela trzy bramki i sięga po pierwszą po 12 latach ,,uszatkę". Dwa lata później znów w finale UCL mamy Derby Madrytu. Ramos daje prowadzenie ,,Królewskim", a następnie w serii rzutów karnych wykorzystuje swoją ,,jedenastkę". W kolejnej myli się Juanfran. Real zaczyna serię trzech zwycięstw w Champions League z rzędu.

Te dwa momenty z finałów z 2014 i 2016 roku idealnie przedstawiają wpływ Hiszpana na ostatnie sukcesy ,,Los Blancos". W najważniejszych momentach nie zawodzi. Świetny obrońca i kapitan.

Miejsce 2

Leo Messi (Argentyna) (FC Barcelona)

Cztery wygrane Ligi Mistrzów w tym trzy razy w roli lidera drużyny. 120 goli w 149 spotkaniach. Sześciokrotny król strzelców. Wygrywał ten tytuł cztery razy z rzędu w latach 2009-2012. Dwie bramki w finałach z 2009 (słynny gol główką) i 2011 roku. Wiele przepięknych trafień na koncie. Wśród najbardziej pamiętnych:
  • lob nad bramkarzem i wolej przeciwko Arsenalowi (1/8 finału, sezon 2010/11)
  • Fenomenalny rajd przeciwko Realowi Madryt (półfinał, sezon 2010/11)
  • Piękny lob przeciwko Bayerowi Leverkusen (1/8 finału, sezon 2011/12)
  • wkręcenie w ziemię Jerome'a Boatenga przeciwko Bayernowi (półfinał, sezon 2014/15)
  • Świetny gol z wolnego przeciwko Liverpoolowi (półfinał, sezon 2018/19)
Messi rozegrał także dziesiątki niesamowitych spotkań m.in.:
  • Cztery gole strzelone Arsenalowi (ćwierćfinał, 2009/10)
  • Dublet w półfinałowym ,,El Clasico" (półfinał, sezon 2010/11)
  • Pięć goli z Bayerem Leverkusen (1/8 finału, sezon 2011/12)
  • Dublet i asysta z Bayernem (półfinał, sezon 2014/15)
  • Dwa gole z Liverpoolem (półfinał, sezon 2018/19)
To bilans genialnego Argentyńczyka w Lidze Mistrzów. Osiągnięcia imponujące, ale mimo wszystko za małe, by wygrać ten ranking.

Miejsce 1

Cristiano Ronaldo (Portugalia) (Real Madryt, Manchester United, Juventus)

Zwycięzca największej liczby ,,uszatek", strzelec największej liczby goli i zdobywca największej liczby asyst. W przyszłym sezonie pobije także rekord meczów. Aż siedmiokrotnie zostawał królem strzelców tych rozgrywek, co także jest niepowtarzalnym wyczynem. Miał również najlepszy pojedynczy sezon 2013/14, w którym zapisał na swoje konto aż 17 bramek. Cristiano Ronaldo zdominował rozgrywki UCL. Za lepszego jeśli chodzi o całokształt kariery uważam Messiego, jednak z wyborem pierwszego miejsca biorąc pod uwagę rozgrywki Champions League, nie było żadnych wątpliwości. Portugalczyk wielokrotnie zachwycał także świetnymi strzałami. Wśród tych najładniejszych uderzeń można wymienić znakomitą przewrotkę przeciwko Juventusowi, gol głową przeciwko Chelsea w finale LM, czy bombę z dystansu przeciwko Porto.