Nie żyje Ryszard Szurkowski.

W wieku 75 lat zmarł najbardziej utytułowany polski kolarz w historii Ryszard Szurkowski. 

Stan Ryszarda Szurkowskiego bardzo pogorszył się po wypadku w wyścigu weteranów w 2018 roku. Miał uszkodzony rdzeń kręgowy, konieczna była też operacja twarzy. Przez ten okres walczył o powrót do zdrowia. Dzisiaj obiegła nas bardzo smutna wiadomość o jego śmierci. 

Ryszard Szurkowski odniósł wiele sukcesów. Przede wszystkim, zdobył z drużyną dwa srebrne medale Igrzysk Olimpijskich. Trzykrotnie wygrywał Mistrzostwa Świata (raz indywidualnie i dwa razy z drużyną). Wielkie osiągnięcia święcił również w Wyścigu Pokoju zwyciężając w nim czterokrotnie, najwięcej razy z Polaków. Triumfował tam w łącznie 13 etapach, co także jest największym wyczynem reprezentanta Polski. 

Szurkowski zdominował rywalizację na krajowym podwórku. 12 razy stawał na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski. Dorzucił do tego siedem srebrnych i dziewięć brązowych medali. 

Kolarz z Świebodowa dwukrotnie wygrał w plebiscycie ,,Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca. Było to w 1971 (przed Ryszardem Tomczykiem i Zygmuntem Smalcerzem) i 1973 roku (przed Stanisławem Szozdą i Jerzym Szczakielem). Znalazł się także na drugim miejscu w 1970 roku przegrywając tylko z Teresą Sukniewicz. 

Po zakończeniu kariery Szurkowski zrobił jeszcze bardzo wiele dla rozwoju polskiego kolarstwa. W latach 1984-1988 prowadził polską kadrę, która pod jego wodzą sięgnęła po srebrny medal w jeździe drużynowej na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. 

W 1988 roku założył pierwszą polską zawodową grupę kolarską pod nazwą ,,Exbud". 

W głosowaniu na najlepszego polskiego sportowca XX wieku Ryszard Szurkowski zajął drugie miejsce. Wyprzedziła go tylko Irena Szewińska. 

W 1972 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a następnie Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Szurkowski był sportowcem z wielką klasą. W 1970 roku został nagrodzony nagrodą Fair Play od UNESCO za oddanie rezerwowego roweru Zygmuntowi Hanusikowi, pozwalając mu tym samym wygrać Mistrzostwo Polski, a samemu dojeżdżając na piątym miejscu. 

















źródło zdjęcia: Google grafika 


Komentarze

Popularne posty