TOP 10 najlepszych polskich sportowców 2020 roku.

Za nami rok pełen sportowych emocji i momentów, gdy polscy zawodnicy dawali wiele powodów do radości. Dlatego, w tym poście chciałem wyróżnić dziesięciu, moim zdaniem, najlepszych polskich sportowców minionych dwunastu miesięcy. (post pod zdjęciem)

10

Michał Kwiatkowski (Kolarstwo)

Za Michałem Kwiatkowskim kolejny udany rok w czasie którego potwierdził, że jest w czołówce światowego kolarstwa. ,,Kwiato" wygrał etap Tour de France po ucieczce ze swoim partnerem z drużyny Richardem Carapazem. Następnie nadeszły Mistrzostwa Świata. Tam do medalu zabrakło bardzo niewiele. Kolarz grupy Ineos zajął czwarte miejsce, przegrywając minimalnie z Szwajcarem Hirschim. Warto odnotować także m.in. szóstą pozycję w prestiżowej ,,Strzale Walońskiej".

9

Natalia Maliszewska (Short-track)

Pierwsza przedstawicielka sportów zimowych w rankingu. Natalia Maliszewska zdobyła podczas Mistrzostw Europy w Debreczynie brązowy medal na swoim koronnym dystansie 500 metrów. Imprezą docelową zawodniczki short-tracku były marcowe Mistrzostwa Świata, jednak przez sytuację panującą na świecie się nie odbyły. Teraz Maliszewska przygotowuje się już na kolejny czempionat Starego Kontynentu, który zacznie się pod koniec stycznia w Gdańsku. 25-latka będzie chciała się jak najlepiej przygotować do przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, gdzie z pewnością ma spore szanse na medal.

8

Kamil Stoch (Skoki narciarskie)

W roku 2020 Kamil Stoch po raz kolejny należał do ścisłej czołówki skoczków. Wygrał konkursy w Zakopanem i Lillehammer, a także cały turniej Raw Air, co uczynił po raz drugi w karierze. Ponadto zajmował drugie miejsca w Engelbergu i Oberstdorfie, a także trzecie podczas zmagań w Willingen. Co ważne, zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni Stoch odniósł już w roku 2021.

7

Magomedmurad Gadżijew (Zapasy)

Urodzony w Rosji, a od niespełna siedmiu lat reprezentujący Polskę, Magomedmurad Gadżijew w lutym wywalczył dla nas złoty medal Mistrzostw Europy w zapasach. W turnieju w Rzymie nie miał sobie równych, pokonując swoich rywali wynikami: 10:0, 2:0, 7:1 i 2:0. Finał wygrał w swoje 32 urodziny. Teraz jego celem jest bardzo dobry występ na Igrzyskach Olimpijskich.

6

Katarzyna Niewiadoma (Kolarstwo)

Ten rok był dla Katarzyny Niewiadomej pełen osiągnięć. 26 - latka zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy i była druga w klasyfikacji generalnej najbardziej prestiżowego wyścigu w kobiecym kolarstwie - Giro Rosa. Ponadto uplasowała się na czwartej pozycji w La Course by Le Tour de France. Zawodniczka z Ochotnicy wciąż się rozwija i obyśmy w niedalekiej przyszłości usłyszeli o jej kolejnych sukcesach.

Dawid Kubacki (Skoki narciarskie)

To właśnie Dawid Kubacki zanotował najmocniejsze wejście w 2020 rok. 1 stycznia stanął na najniższym stopniu podium w Ga-Pa, dwa dni później był już drugi w Innsbrucku, a w Święto Trzech Króli na skoczni w Bischofshofen wygrał konkurs i jako trzeci Polak w historii także cały Turniej Czterech Skoczni. Jeszcze w styczniu Kubacki dwukrotnie triumfował w Titisee - Neustadt, a w obu zawodach w Predazzo i w Zakopanem znalazł się na trzeciej pozycji. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata do podium zabrakło mu zaledwie dziewięciu punktów.

4

Jan Błachowicz (MMA)

Jan Błachowicz w lutym pokonał Coreya Andersona, a następnie 26 września stanął do walki o mistrzowski pas UFC. ,,Cieszyński Książe" już w drugiej rundzie odprawił Dominicka Reyesa i został pierwszym Polakiem, który dostąpił tytułu Mistrza Świata najbardziej prestiżowej federacji w MMA, czyli UFC. 37 - latek już przygotowuje się do kolejnego wyzwania. W marcu zmierzy się z dotychczas niepokonanym Israelem Adesanyą.

3

Bartosz Zmarzlik (Żużel)

Bartosz Zmarzlik jako pierwszy Polak w historii obronił Mistrzostwo Świata na żużlu. Zrobił to w świetnym stylu zwyciężając w czterech z ośmiu Grand Prix. Dwa razy z rzędu Mistrzostwo Świata w 26 - letniej erze Grand Prix wygrywali dotychczas tylko: Tony Rickardsson i Nicki Pedersen. Zmarzlik był także liderem Biało - Czerwonych, gdy drużynowo zdobywali srebro MŚ i Stali Gorzów, która zajęła drugie miejsce w PGE Ekstralidze.

2

Iga Świątek (Tenis)

Od początku historii polskiego tenisa żadnemu zawodnikowi nie udało się wygrać Wielkiego Szlema. Aż do 10 października 2020 roku. Wtedy swój świetny występ w Roland Garros, zwycięskim finałem z Sofią Kenin, spuentowała Iga Świątek. 19-latka z Raszyna przeszła przez turniej jak burza. Na swojej drodze pokonała m.in.: rozstawioną z numerem ,,1" Simonę Halep. Przez cały French Open Świątek nie straciła nawet seta, co jest drugim takim przypadkiem w XXI wieku. Podczas zmagań w Paryżu na konto rywalek Igi wpadło zaledwie 28 gemów. Tak dobry wynik zanotowała w historii tylko legendarna Steffi Graff.

1

Robert Lewandowski (Piłka nożna)

Zdobywca i król strzelców Ligi Mistrzów, Bundesligi i Pucharu Niemiec. Najlepszy strzelec 2020 roku z liczbą 47 bramek. Triumfator Superpucharu Niemiec i Europy. Zwycięzca plebiscytów na najlepszego piłkarza na świecie UEFA, FIFA i Globe Soccer Awards. W nowym sezonie zgromadził najwięcej bramek w Bundeslidze. W roku 2020 był bezkonkurencyjny. Werdykt nie mógł być inny:

Robert Lewandowski to najlepszy polski sportowiec 2020 roku!