Peterhansel znów zwycięski. Dobre wyniki Polaków. Zakończył się Rajd Dakar.

Za nami kolejna edycja rozgrywanego od 1979 roku Rajdu Dakar. W kategorii samochodów triumfował Stephane Peterhansel, dla którego to już łącznie 14 zwycięstwo w Dakarze. Dobre wyniki zaliczyli Polacy. Trzecie miejsce zajął duet Aron Domżała - Maciej Marton (lekkie pojazdy UTV), czwarci byli: Jakub Przygoński (samochody) i Kamil Wiśniewski (quady).

Po raz drugi w historii Rajd Dakar odbył się w Arabii Saudyjskiej. Potrwał 14 dni, w ciągu których odbył się prolog i 12 etapów. Trasa liczyła łącznie niespełna 8 tysięcy kilometrów.

Samochody

Samochody są najbardziej prestiżową kategorią w Rajdzie Dakar. W tym roku najlepszy okazał się w niej Stephane Peterhansel. Francuz jest żywą legendą Dakaru. Wygrywał wyścig sześć razy na motorze i osiem razy kierując auto. Jako jedyny zawodnik triumfował w Dakarze, podczas edycji rozgrywanych w: Afryce, Ameryce Południowej i teraz w Azji.

Zaledwie 13 minut i 51 sekund straty miał na mecie do Peterhansela Nasser Al-Attiyah. Katarczyk wygrywał Dakar trzykrotnie. Podium uzupełnił obrońca tytułu Carlos Sainz.

Świetnie spisał się Jakub Przygoński, który wyrównał swój najlepszy wynik w Dakarze - czwartą pozycję. Oby za rok udało mu się uzyskać upragnione podium.

Czołową piątkę zamknął następny bardzo utytułowany kierowca, czyli Hiszpan Nani Roma. 48-latek ma za sobą triumf w samochodzie i motocyklu.

Oprócz Przygońskiego barwy polskiego Orlen Teamu w kategorii aut reprezentował także Czech Martin Prokop. Rajd zakończył na dobrym, dziewiątym miejscu.

Motocykle

W motocyklach nie miał sobie równych Argentyńczyk Kevin Benavides. Wyprzedził on byłych zwycięzców Dakaru: Ricky'ego Brabeca i Sama Sunderlanda. Po raz pierwszy od 34 lat dwa czołowe miejsca zajęli zawodnicy Hondy.

Jedyny polski reprezentant wśród motocykli, zbierający doświadczenie Konrad Dąbrowski uplasował się na 28 pozycji.

Ciężarówki

Kategoria ciężarówek towarzyszyła Dakarowi już od drugiej edycji, a w XXI wieku została zdominowana przez Rosjan. W tym roku było podobnie. Całe podium zajęły rosyjskie załogi w barwach Kamaza. W tej kategorii nie wystąpił żaden polski kierowca.

Quady

Pomimo, że w tym roku na starcie nie stanął nasz najbardziej utytułowany kierowca quada Rafał Sonik, emocji w walce o najwyższe cele dostarczył Kamil Wiśniewski. Zawodnik Orlen Teamu ostatecznie ukończył rajd tuż za podium. Wygrał Argentyńczyk Manuel Andujar, przed Giovannim Enrico i Pablo Copettim.

Lekkie pojazdy UTV

Najlepsze wyniki Polacy zanotowali w najmłodszej kategorii Dakaru - lekkich pojazdach UTV. Na trzecim miejscu ostatecznie znaleźli się Aron Domżała i Maciej Marton. Czwarta pozycja padła łupem Michała Goczała i Szymona Gospodarczyka. Ósme miejsce zajęła trzecia polska załoga: Marek Goczał i Rafał Marton. Zwyciężyli Chilijczycy: Francisco Lopez Contardo i Juan Pablo Latrach Vinagre.