Dawid Kubacki Mistrzem Polski!

Dawid Kubacki po raz piąty w karierze został letnim Mistrzem Polski! Tytułu nie obronił Piotr Żyła, który zajął dopiero dziewiąte miejsce. Podium uzupełnili Andrzej Stękała i Klemens Murańka.

Przed kwalifikacjami do konkursu okazało się, że w Szczyrku z powodu przeziębienia nie wystąpi Kamil Stoch.

Zawody odbyły się na skoczni normalnej Skalite w Szczyrku o punkcie konstrukcyjnym na 95 metrze.

Do Mistrzostw Polski zgłosiło się aż 60 skoczków, co oznaczało, że dziesięciu nie awansuje do głównego konkursu. Kwalifikacje wygrał Dawid Kubacki, który oddał również najdalszy skok, lądując na 104 metrze.

Pierwsza seria wystartowała o bardzo nietypowej dla skoków narciarskich godzinie 20. Jako pierwszy ponad punkt K poleciał Arkadiusz Jojko. Osiągnął on aż 99,5 metra i przez długi czas znajdował się na czele tabeli. Przed skokami najlepszej trzynastki obniżono belkę startową aż o cztery stopnie. Przez to oglądaliśmy niezbyt porywające próby m.in: Jakuba Wolnego (88,5 metra), Tomasza Pilcha (91 metrów) i Stefana Huli (90 metrów). Swój skok zupełnie zepsuł broniący tytułu Piotr Żyła, który wylądował już na 85 metrze.

Po pierwszej serii tuż za podium uplasował się Maciej Kot, który lot zakończył pół metra za punktem konstrukcyjnym. 96 metrów Klemensa Murańki pozwoliło na zajęcie trzeciego miejsca, a zadziwiająco dobrze spisał się Andrzej Stękała osiągając 97,5 metra. Najlepszy i tak był faworyt Dawid Kubacki, który poszybował na 98,5 metra.

Piotr Żyła dopiero w drugiej serii pokazał na co go stać skacząc 98,5 metra. Żyłę pokonał Stefan Hula (99,5 metra), który ostatecznie uplasował się na szóstym miejscu. Pozycję przed Hulą zajął Maciej Kot. Świetną próbą na 101 metr podium zaatakował Aleksander Zniszczoł, ale musiał obejść się smakiem, bo nie zawiódł Klemens Murańka (99,5 metra). Tym samym do medalu Zniszczołowi zabrakło punktu. Bardzo dobrą formę drugim skokiem potwierdził Andrzej Stękała. 98,5 metra to było jednak za mało na Dawida Kubackiego, który przypieczętował zwycięstwo.

Dla Dawida Kubackiego wczorajsza wygrana była piątą w letnich mistrzostwach Polski. Wcześniej na normalnej skoczni triumfował w 2013 i 2015 roku, a na dużej również w 2015 i w 2018 r.

Dzisiaj w Szczyrku odbędą się zawody drużynowe. Faworytem jest zespół AZS Zakopane, który wygrał pięć ostatnich edycji letnich Mistrzostw Polski.