Bayern Monachium wygrywa Ligę Mistrzow!

Bayern Monachium po raz szósty w historii wygrywa Ligę Mistrzów! Ponadto Bawarczycy drugi raz po sezonie 2012/13 zdobywają tryplet! To ogromny sukces także dla Roberta Lewandowskiego, który pierwszy raz w karierze wygrywa najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe na świecie!

Osiągnięcia Lewandowskiego

- Spełniłem swoje marzenie. Od dziecka chciałem unieść ten puchar. Tyle lat minęło i marzenie się ziściło - mówił na gorąco po finale Ligi Mistrzów wzruszony Robert Lewandowski, który triumf w tych rozgrywkach zadedykował swojej rodzinie - Puchar dedykuję mojej rodzinie, m.in. żonie, dzieciom i świętej pamięci tacie, który na mnie patrzy i wierzy.

Wczoraj ,,Lewy" spełnił swoje marzenie i ze łzami w oczach wzniósł puchar za wygranie w Champions League. RL9 jest szóstym Polakiem, który tego dokonał. Jednak to on ze wszystkich poprzednich polskich zwycięzców miał największy wkład w triumf swojej ekipy. Był najlepszym piłkarzem Bayernu w drodze po triumf. Z liczbą 15 goli został królem strzelców, a z dorobkiem 6 asyst najlepszym dogrywającym.

Pierwszy raz od sezonu 2006/07 kiedy zwyciężył Kaka, najlepszym strzelcem Ligi Mistrzów samodzielnie (w sezonie 2014/15 królem strzelców ex aequo z Messim i Ronaldo był Neymar) został inny zawodnik niż Leo Messi lub Cristiano Ronaldo. Wyczyn Lewandowskiego jest bezprecedensowy, bo jego wynik 15 bramek w jednym sezonie Ligi Mistrzów jest trzecim najlepszym w historii tych rozgrywek.

Najlepsza trójka prezentuje się następująco:

1. Cristiano Ronaldo 17 bramek (sezon 2013/14)
  2. Cristano Ronaldo 16 goli (sezon 2015/16)
  3. Robert Lewandowski (sezon 2019/20) i Cristiano Ronaldo (sezon 2017/18) 15 trafień
Można tylko żałować, że ,,France Football" odwołał ,,Złotą Piłkę" za ten rok, bo Lewandowski miałby ją w kieszeni. Spodziewajmy się za to szeregu innych indywidualnych nagród, które po sezonie otrzyma Polak.

Przebieg finału

Bayern tą edycję Ligi Mistrzów wygrał całkowicie zasłużenie, a takie zwycięstwa jak pokonanie 8:2 FC Barcelony przejdą do historii.

Chociaż finał dla Bawarczyków mógł potoczyć się różnie. W 18 minucie spotkania pojedynek sam na sam z Neuerem przegrał Neymar, a w 45 minucie świetną sytuację strzałem w środek bramki zmarnował Kylian Mbappe. Z drugiej strony Bayern także nie wykorzystał niektórych dogodnych szans, a czasem po prostu brakowało mu szczęścia np. po strzale w słupek Roberta Lewandowskiego z 22 minuty.

Zwycięska bramka padła w 59 minucie. Joshua Kimmich dośrodkował z dokładnością szwajcarskiego zegarka, a Kingsley Coman uderzył głową piłkę, która jeszcze przed zatrzepotaniem w siatce odbiła się od murawy.

Mecz, jak na finał ważnych rozgrywek przystało, cechował się walką o każdy centymetr boiska, nieustępliwością i agresją. Łącznie sędzia podyktował aż 38 fauli, a z kieszeni wyciągnął osiem żółtych kartek, czyli o jedną więcej niż w razem wziętych półfinałach. Bayern już od początku spotkania wyszedł dużym pressingiem, a PSG próbowało szczęścia podczas szybkich kontr.

Najlepsi zawodnicy finału Ligi Mistrzów wg. ,,Kuba Komentuje":

🥇 Manuel Neuer

W finale pokazał klasę i pewność siebie. Popisał się świetną interwencją w sytuacji sam na sam z Neymarem, a na przestrzeni całego spotkania bronił bez zarzutu. Ponadto Neuer dołożył do tego znakomitą grę na przedpolu.

🥈 Thiago

Dyrygent gry linii pomocy w meczu z PSG. Miał 95 kontaktów z piłką, wyprowadził 75 celnych podań. Thiago ma ważny kontrakt z Bayernem tylko do 30 czerwca 2021 roku i wszystko wskazuje na to, że nie przedłuży kontraktu, a Bawarczyków opuści już w tym okienku. Będzie to dotkliwe osłabienie dla ,,Die Roten".

🥉Kingsley Coman

Przede wszystkim strzelił zwycięską bramkę, która dała Bayernowi triumf. Pomimo, że Hans - Dieter Flick we wcześniejszych spotkaniach na lewym skrzydle stawiał na Ivana Perisicia to tym razem dał szanse zagrania od pierwszej minuty Kingsleyowi Comanowi. I podjął wyśmienitą decyzję.