Przyszłość piłki nożnej. Zespół najlepszych nastolatków na świecie.

Z piłkarzy młodego pokolenia znamy 23 - latków: Gabriela Jesusa, Arthura, Rodriego, 22 - latków: Frenkiego de Jonga, Lautaro Martineza, Marcusa Rashforda. Z 21 - latków rozpoznajemy m.in.: Kyliana Mbappe, czy Trenta Alexandra - Arnolda, a z 20 latków: Jadona Sancho, Kaia Havertza, lub Joao Felixa. W tym poście przyjrzę się jeszcze młodszej grupie, czyli nastolatkom. Niektórzy z nich nie są jeszcze dorośli, a już znaczą wiele w światowym footballu. 
Przedstawiam kadrę złożoną z najlepszych nastolatków globu. W jej skład weszło: 3 bramkarzy, 8 obrońców, 7 pomocników i 7 napastników.

Bramkarze:
Marco Carnesecchi, Gabriel Brazao, Berke Özer.
Jeśli chodzi o nastoletnich bramkarzy, to nie ma tutaj gwiazd piłki. Dość powiedzieć, że najlepszy nastoletni bramkarz na świecie, Marco Carnesecchi, gra w Trapani, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym we Włoszech. Brazao broni w Albacete (drugi poziom w Hiszpanii), a Berke Özer jest podstawowym bramkarzem w KVC Westerlo (drugi poziom w Belgii). Jednak nic dziwnego, że nie ma nastoletniego bramkarza, który grałby w którymś z klubów z Top 5 lig świata. Po bramkarzu wymaga się raczej solidności i braku wahań formy, a te u bardzo młodych graczy się zdarzają. 

Obrońcy:
Alphonso Davis, Ryan Sessegnon, William Saliba, Benoit Badiashile, Tanguy Kouassi, Mohamed Simakan, Sergino Dest, Yan Couto.
Tu sprawa prezentuje się już o wiele lepiej niż u bramkarzy. 
Najlepiej obsadzoną pozycją jest lewa obrona. Gra na niej podstawowy lewy obrońca Bayernu Monachium, czyli ledwie 19- letni Alphonso Davis. Bawarczycy na Kanadyjczyka wyłożyli zaledwie 10 mln euro, a teraz wart jest pięć razy tyle. Na początku Davis grał na lewym skrzydle, ale okazało się, że bardzo dobrze sobie radzi na pozycji bocznego obrońcy. Jako rezerwowego lewego obrońcę, umieściłem Ryana Sessegnona. W jego przypadku trudno przypisać mu jedną pozycję. Występuje jako skrzydłowy, lewy pomocnik, ale też boczny obrońca i właśnie na tej pozycji jest w moim zespole najlepszych nastolatków na świecie. 
Cała czwórka środkowych obrońców to Francuzi z afrykańskimi korzeniami, którzy imponują siłą fizyczną. William Saliba w tym sezonie jest na wypożyczeniu w francuskim Saint - Etienne, gdzie zagrał w 12 meczach w Ligue 1, 3 w Pucharze Francji i 2 w Lidze Europy. Benoit Badiashile wystąpił w tym sezonie w 16 spotkaniach Ligue 1 w barwach AS Monaco. Tanguy Kouassi to tylko 17 - letni obrońca PSG, który może też grać na pozycji defensywnego pomocnika. Kouassi wyszedł w barwach PSG w podstawowym składzie w meczu Ligi Mistrzów przeciwko Galatasaray Stambuł. Mohamed Simakan to z kolei obrońca Strasbourga, którego jest podstawowym zawodnikiem. Zagrał w aż 19 spotkaniach Ligue 1, a dodatkowo w 5 w ramach Ligi Europy.
Na prawej obronie w zespole najlepszych nastolatków świata umieściłem grającego w Ajaxie Amsterdam Sergino Desta. W holenderskiej Eredivisie zagrał w tym sezonie w 20 spotkaniach i zaliczył 5 asyst. W Lidze Mistrzów zagrał pięć razy. Ma za sobą też trzy spotkania w seniorskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Na rezerwowego prawego obrońce wybrałem Yana Couto. O tego 17 - letniego Brazylijczyka walczyły największe europejskie potęgi, ale ostatecznie Couto zasili Manchester City. 

Pomocnicy: 
Eduardo Camavinga, Sandro Tonali, Phil Phoden, Reinier, Mohamed Ihattaren, Rayan Cherki, Jude Bellingham.
Linia pomocy prezentuje się jeszcze lepiej niż obrony. 
Eduardo Camavinga to zaledwie 17 - letni pomocnik Rennes. Mimo tak młodego wieku Camavinga jest już podstawowym zawodnikiem drużyny, która zajmuje trzecie miejsce w Ligue 1. 
Kolejny z pomocników, Sandro Tonali jest liderem grającej w Serie A Brescii. Mimo tego, że ma 19 lat rozegrał już trzy spotkania w seniorskiej reprezentacji Włoch. 
Następnym zawodnikiem jest Phil Phoden. Ten piłkarz to wielka perełka i nadzieja Manchesteru City. Phoden jest wychowankiem ,,The Citizens", więc w Manchesterze na niego chuchają i dmuchają, i mają nadzieję, że w podstawowym składzie zespołu będzie grał zawodnik, który pokonał kolejne szczeble akademii. Na razie Phoden, wchodzi w Premier League tylko na końcówki, ale jeszcze lepiej jego sytuacja prezentuje się w Lidze Mistrzów, gdzie zagrał w 4 spotkaniach, a strzelił aż dwa gole i zaliczył dwie asysty.
Reinier to środkowy pomocnik, świeżo upieczony dorosły, za którego Real Madryt wyłożył 30 mln euro. Dotychczas Brazylijczyk zaliczył występy w drugiej drużynie Realu, w której zagrał w trzech spotkaniach, zdobył dwa gole i zapisał na swoje konto asystę. 
Mohamed Ihattaren jest zaledwie 18 - letnim zawodnikiem PSV Eindhoven. Pomimo tak młodego wieku jest jednym z kluczowych zawodników holenderskiego klubu. W Eredivisie wystąpił w 22 spotkaniach, strzelił trzy gole i zaliczył sześć asyst. Dobre liczby zanotował też w Lidze Europy, gdzie w sześciu spotkaniach, raz trafił do siatki, a trzykrotnie asystował. Holendrzy już zacierają ręce, bo mają do czynienia z ogromnym talentem.
Na koniec pora na dwóch 16 - latków. Na początku Rayan Cherki, świetny Francuz, pochodzenia z Algierii, który w tym wieku zdążył już zadebiutować w Lidze Mistrzów. Wystąpił na ostatnie 15 minut w spotkaniu przeciwko Zenitowi Sankt Petersburg. Cherki jest bardzo bramkostrzelnym zawodnikiem. W Młodzieżowej Lidze Mistrzów Rayan zagrał w czterech starciach, w których aż pięciokrotnie pokonywał bramkarza rywali. Na zakończenie wspomnę o Judzie Bellinghamie. Mimo, że do dorosłości brakuje mu dwóch lat, jest podstawowym zawodnikiem w grającym w Championship Birmingham. W tym sezonie rozegrał aż 32 spotkania, strzelił cztery bramki, a trzy razy asystował.

Napastnicy:
Ansu Fati, Vinicius Junior, Callum Hudson - Odoi, Erling Haaland, Mason Greenwood, Rodrygo, Takefusa Kubo.
Wśród napastników aż roi się od gwiazd. Jest to zdecydowanie najlepiej obsadzona pozycja w kadrze najlepszych nastolatków na świecie. 
Zacznijmy od lewego skrzydła. Na początku napiszę o Ansu Fatim - 17 - latku urodzonym w Gwinei Bissau, choć reprezentującym Hiszpanię, który zachwycił cały świat. W obliczu kontuzji napastników Barcy, to on przez długi czas był podstawowym skrzydłowym i spisał się bardzo dobrze. W 16 spotkaniach w La Lidze strzelił cztery bramki i raz asystował. Dołożył do tego trafienie w Lidze Mistrzów. Vinicius Junior jest na razie pamiętany jako świetny drybler i słaby strzelec. To zobrazowało się na tylko dwa trafienia w lidze, pomimo wielu okazji, na przynajmniej potrojenie tego dorobku. Potencjał Vinicius ma jednak ogromny. Callum Hudson - Odoi, to z kolei wychowanek Chelsea Londyn. W ostatnim letnim okienku mówiło się, że Odoia chce Bayern Monachium i jest w stanie zapłacił nawet 40 mln euro. Do transferu nie doszło, a Anglik zdążył nabrać doświadczenia. Teraz za nim jest już 17 spotkań w Premier League, a także trzy spotkania w seniorskiej reprezentacji Anglii. 
Obecnie najlepszym nastolatkiem na świecie jest Erling Haaland. Norweg imponuje niesamowitą skutecznością. Liga Mistrzów? 8 spotkań, 10 bramek. Bundesliga? 8 meczy, 9 goli. Liga Austriacka? 14 starć, 16 trafień. To wszystko w sezonie 2019/20. Jako następnego zawodnika wybrałem Masona Greenwooda. 18 - letni snajper Manchesteru United trafił do bramki rywala pięć razy w Premier League i Lidze Europy. 
Pora na prawe skrzydło. Tam najlepszym nastolatkiem jest Rodrygo. Zawodnik Realu Madryt całemu światu pokazał się strzelając hat - tricka Galatasarayowi Stambuł w Lidze Mistrzów. W tym miejscu trzeba wspomnieć też o siedmiokrotnym reprezentancie Japonii, czyli o Takefusie Kubo. Obecnie zawodnik z Kraju Wiśni nabywa doświadczenie w Mallorce, do której jest wypożyczony z Realu Madryt.















źródło zdjęcia: Google grafika 

Komentarze

Popularne posty